Zdravotnické středisko Mělník

Nástavba a přístavba, koncepce rozšíření stávajícího objektu a předělání na zdravotnické zařízení, v přízemí s lékárnou a bistrem, v patře s ordinacemi lékařů.

Fáze: studie

Projekt: 2016 - 2017

Řešené území se nachází na jihu Mělníka, nedaleko historického jádra, mezi nemocnicí a autobusovým nádražím. Na průsečíku ulic Krombholcova, Nemocniční a Bezručova. 

Na pozemku je umístěn nárožní dvoupodlažní objekt s podkrovím, částečně podsklepený. V současné době se v přízemí nachází prodejna masa a uzenin s bufetem, v patře nad prodejnou i v podkroví jsou v současnosti nevyužívané kanceláře. Napříč stávajícím dvorem vede horkovod s ochraným pásmem, jehož polohu bude nutné z důvodu stavebních úprav a nutných rozšíření objektu přeložit. 

Záměrem investora je ve spodním patře zbudovat lékárnu se zázemím, v patrech nad přízemím pak jednotlivé, samostatné ordinace a sesterny například praktických lékařů.

Záměr by měl být realizován na dvě etapy. První fáze by znamenala vyřešení stávajícího, historického objektu (včetně sanace sklepních prostor), s přístavbou minimálního rozsahu pro umístění výtahu, pro možnost bezbariérového užívání objektu a nutného sociálního zařízení, zbudování lékárny v přízemí a ordinací na stávajícím půdoryse druhého a třetího nadzemního podlaží (podkroví, které by se z dispozičních a prostorových důvodů zvětšilo o průběžný vikýř).

Druhá fáze by pak zahrnovala rozšíření stávajícího objektu do dvorní části, západním směrem, při ulici Krombholcové. Vznikl by tak prostor pro umístění drobného stravovacího zařízení v přízemí (kavárna, bufet,...) v dalších dvou patrech nad přízemím by pak vznikly další prostory pro ordinace.

Tato studie neřeší budoucí prostory lékárny, tedy přízemí ani suterén objektu. Předmětem studie je urbanistické zhodnocení pozemku, nalezení nejvhodnější polohy přístavby pro rozšíření objektu, jeho hmotové řešení a dispoziční řešení pater s ordinacemi.

Snahou i záměrem bylo co možná nevíce ze stávajícího stavu a dispozice zachovat a respektovat, případně doplnit o nutné zázemí, které vyžadují vyhlášky zdravotnických zařízení. Proto změny v druhém nadzemním patře jsou minimální, jedná se o rozšíření sociálního zázemí, zřízení výtahu, logicky u schodiště a vybudování jakéhosi vertikálního jádra objektu. Jinak dispozičně zůstává trojtrakt, uprostřed, nosnými stěnami vymezená chodba, na konci rozšířená o čekárnu, na kterou jsou po stranách navázány jednotlivé ordinace propojené s přípravnami(pracovnami sester). Jedna místnost, nejblíže k jádru by mohla zůstat otevřená do chodby a sloužit jako čekárna. V druhé etapě by se přistavěly další dvě ordinace a dvě sesterny, s čekárnou na chodbě, řešenou posedovými nikami mezi jednotlivými vstupy do ordinací. Třetí nadzemní podlaží (podkroví) vychází půdorysně s patra pod ním, s tím omezením, že se snaží zachovat stávající nosný systém střechy, krov, a jednotlivé příčky navazuje na stávající, ponecháváné sloupy. Došlo by pouze k vyřezání spodní částí krokví a na středové vaznice a podezdívky s věncem by se napojila nově realizovaná lehká, pravděpodobně dřevěná konstrukce průběžného vikýře, lemujícího celou střechu. Tím by došlo k vyčištění, uvolnění a podstatnému zvětšení celého prostoru podkroví, včetně vyřešění osvětlení jednotlivých místností klasickými okny ve vikýři. Druhá etapa stavby ve třetím nadzemním patře vypadala a fungovala stejně jako patro pod ní (dvě ordinace a přípravny s čekárnou s vestavěnými lavicemi v nikách).

Konstrukční řešení vikýře a nástavby na stávajícím půdoryse by bylo řešeno lehkou, vzhledem ke stávajícímu dřevěnému krovu (v dobrém stavu) pravděpodobně dřevěnou stavbou, opláštěnou a vyplněnou tepelnou izolací, včetně všech nutných fólií, parozábran apod. Dělení na jednotlivé ordinace by bylo vhodné řešit lehkými sádrokartonovými příčkami, jednak kvůli zatížení, suché a rychlé výstavbě, ale také kvůli snadné demontáži a případnému předělání v budoucnosti.Přístavba (druhá etapa) by byla klasická zděná stavba, konstrukční systém stěnový, navazující na stávající objekt. 

Materiálové a architektonické řešení navrhuji co nejjednoduších tvarů, materiálů a barev. Snahou je zachování, případně obnovení stávající budovy, přiznání, jejího tvaru, historické hodnoty a dle historických fotografií i architektonických kvalit, obnovení říms, zdobných šambrán kolem oken apod. Z tohotu důvodu není ani navrženo dodatečné zateplení objektu. Nástavba a přístavba by byla řešena naopak zcela moderně, v odlišném architektonickém výrazu, barvě i materiálu. Aby se odlišila původní historická stavba a novodobé rozšíření. Zdobnost historických štuků v bílé barvě kontrastuje se strohou moderní architekturou, v tmavém odstínu. Moderní fasáda je navržena s hnědo-šedou, strukturovanou omítkou - svislé drobné drážky tvořené speciální omítkovou směsí dodávají stavbě důstojnost i drobné lidské měřítko. Jako alternativa strukturované omítce se jeví moderní fasádní obklad (např. alubond, cembonit apod.)

© 2017 Tomáš Págo. Husova 13, 602 00 Brno
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky